Budget THCa Flower Without the Premium Price — Choose Your Type: Sativa, Step 2: Select Your Strain: Premium — Trop Cherry (Sativa), Step 3: Pick Your Size: — 7g
$5.71per gram
$40.00 product total for 7g; shipping calculated by vendor; before tax
38% below the $9.25/g median of 28 stores' full-size flower, 5–10 g. The middle half run $7.14–$10.07/g. How the index is built
How this comparison was built
Compared with 28 stores' full-size flower at 5–10 g (434 products), checked within 3 days. One vote per store and per product family.
Excludes smalls, minis, micros and popcorn; trim, shake and ground flower; infused flower; bulk listings (100 g and up); out-of-stock and stale listings; listings without a usable weight or price per gram; listings whose form could not be established.
- Trop Cherry
- $5.18/g median across 5 listings at 4 stores, middle half $4.29–$6.47/g
- Price checked
- Today
- Stock
- In stock at vendor
- Lab
- No COA found
What this listing is
- Flower grade
- Full size · inferred from the listing, not stated
- Tier, as listed
- Premium · from the listing title
- Purchase scale
- Personal retail · inferred from the listing, not stated
Trop Cherry at other stores
- Smoke KindZAZA - Trop Cherry - 14 Grams - Sativa$50.00$3.57/g
- BaysmokesMixLight Greenhouse THCa Flower – 14g – Trop Cherry$54.99$3.93/g
- Flow GardensTrop Cherry$35.00$10.00/g
How this comparison was built
3 flower listings · 3.5g–14g · checked within 3 days.
Excludes different product forms, bulk over 56g, trim, shake, and smalls, weights outside 0.5–2× this package, invalid price-per-gram values, out-of-stock listings, hidden or excluded vendors, stale listings, this vendor.







