Skip to main content

Strain profile

Trop Cherry

Trop Cherry flower
Type
Sativa
Average THCa
16.1%

Trop Cherry from the vendors

Trop Cherry — Smoke KindTrop Cherry — Smoke KindTrop Cherry — BaysmokesTrop Cherry — BioWellnessXTrop Cherry — Flow GardensTrop Cherry — THCa HempireTrop Cherry — Kache Shop

Lab Data Summary

Aggregated from third-party COA tests across products

2 COA documents
Average THCa16.1%Non-psychoactive precursor to THC. Found in raw hemp flower.

Structured values were readable for 2 listings. Numeric averages use 2 non-quarantined potency samples. Individual batches may vary. Always review the full COA before purchasing.

Offers

Where to find Trop Cherry

Open full market search
Store-balanced median$4.29/g
Best current $/g$2.86/gSmoke Kind33% below median
Typical store range$3.93–$7.50/g
Stores compared5

Market stats give each store one vote after collapsing its weight variants and duplicate product families.

Store & productAvailable weightsPrice / gramStarting priceStore link
Smoke KindPuffaroo - Trop Cherry - - Sativa
14 G · 28 G$2.86–$3.57/g$50.00–$80.00
BaysmokesMixLight Greenhouse THCa Flower – – Trop Cherry
3.5G · 7G · 14G$3.93–$5.71/g$19.99–$119.99
BioWellnessXBudget THCa Flower Without the Premium Price – Choose Your Type: Sativa, Step 2: Select Your Strain: Premium | Trop Cherry (Sativa), Step 3: Pick Your Size:
3.5 G · 7 G · 14 G$4.29–$8.57/g$30.00–$120.00
Flow GardensTrop Cherry – ()
3.5G · 28G$7.50–$10.00/g$35.00–$210.00
Kache ShopPremium Sugar Wax – Trop Cherry, Size:
2G$15.00/g$30.00
THCa HempireSnow caps trop cherry
1 option—$1300.00

Available products