Skip to main content
Green Herbal Care

THCA Outdoor Flower — Lava Cake — Indica — 1 oz

FlowerHybridLava Cake

$7.02per gram

$199.00 product total for 1 oz; shipping calculated by vendor; before tax

Marked down from $532.00, 63% lower

5% above the $6.71/g median of 39 stores' full-size flower, 20–40 g. The middle half run $4.71–$7.80/g. How the index is built

How this comparison was built

Compared with 39 stores' full-size flower at 20–40 g (578 products), checked within 3 days. One vote per store and per product family.

Excludes smalls, minis, micros and popcorn; trim, shake and ground flower; infused flower; bulk listings (100 g and up); out-of-stock and stale listings; listings without a usable weight or price per gram; listings whose form could not be established.

Last 30 days
Steady at $199.00 for 30 days, 4 price checks
Lava Cake
$2.68/g median across 7 listings at 3 stores, middle half $2.11–$4.85/g
Share on X

Opens Green Herbal Care in a new tab. Price and stock can change.

Price checked
Today
Stock
In stock at vendor
Lab
No COA found

What this listing is

Flower grade
Full size · inferred from the listing, not stated
Cultivation
Outdoor · from the listing title
Purchase scale
Personal retail · inferred from the listing, not stated

Price history

Tracked since Sep 8, 20264 checksNow $199.00

No package-price changes in the recorded history.

Lava Cake at other stores

$1.79–$2.68 per gramEvery Lava Cake listing
  1. Smoke KindKIND - Lava Cake - 28 Grams - Indica$50.00$1.79/g
  2. Deep Gap HempLava Cake – 1 oz$75.00$2.68/g
How this comparison was built

2 flower listings · 28g–28g · checked within 3 days.

Excludes different product forms, bulk over 56g, trim, shake, and smalls, weights outside 0.5–2× this package, invalid price-per-gram values, out-of-stock listings, hidden or excluded vendors, stale listings, this vendor.